Úrokové sazby hypoték klesly na rekordní minimum

Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 3,46 procenta, a je tak nejnižší od doby sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Dosud nejnižší za dobu existence Hypoindexu byly sazby letos v srpnu, a to 3,55 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů přitom podle odborníků ještě svého dna nedosáhly. „Současný vývoj napovídá, že tento rekord nemusí vydržet příliš dlouho, aktuálně mají některé banky stále dostatečný prostor k dalšímu snižování sazeb," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Vzhledem k tomu, že na konci září ČNB dále snížila úrokové sazby a nechala si otevřená vrátka k jejich dalšímu snížení až na nulu, je možné, že hypotéky v dalších měsících ještě zlevní," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Důležité je podle něj také zmírnění evropské dluhové krize, které pomáhá snižovat rizikové prémie a úrokové sazby na finančních trzích, což se může pozitivně promítnout také do úrokových sazeb nabízených bankami klientům.

Za posledních devět měsíců je úroková sazba hypoték na nejnižší úrovni už potřetí. Nízké úrokové sazby však překvapivě lidi do bank nelákají. V září si žadatelé vzali hypotéky za 8,698 miliardy Kč, což je o 1,5 miliardy méně než měsíc dříve. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. V září si hypotéku sjednalo 5302 klientů proti srpnovým 6164. Takový úbytek není běžný.

Za tři čtvrtletí tohoto roku je však objem poskytnutých hypoték na vyšší úrovni ve srovnání s rokem 2011, připomněl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Současné velmi výhodné úrokové sazby a stabilní ceny nemovitostí jsou podle něj pro klienty ideálním obdobím k zodpovědnému pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru.

Banky si více hlídají klienty

„Ačkoliv u značného počtu hypoték končí nyní fixace, nedochází k výraznému boomu v refinancování. Banky si mnohem více hlídají své klienty, než bylo obvyklé v minulých letech. První nabídka po ukončení fixace se sice obvykle pohybuje nad průměrnými sazbami, ale v případě nabídky od konkurenční banky je původní banka ochotna udržet si klienta téměř za jakoukoliv cenu," řekl Rajdl.

Pokles počtu hypoték může být způsoben i prodlužováním lhůty mezi rezervací nemovitosti a podpisem kupní smlouvy (tedy prodejem). Konkrétně v Praze se lhůta proti minulým měsícům prodloužila o 15 dnů. Tento trend je způsoben větší váhavostí klientů ohledně způsobu financování a především volby konkrétní banky, upozornil výkonný ředitel RE/MAX Hanuš Němeček.

Zvýšený zájem o nemovitosti

Znamená to tedy, že realitní trh se sice začíná probouzet, ale některé prodeje ještě nejsou dotaženy do konce. Zvýšený zájem o nemovitosti potvrdil i obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš. „Objem prodaných nemovitostí proti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10.822 nemovitostí, letos to je za stejné období 11.762. Růstová tendence je tedy evidentní," dodal.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: ČTK