Úspora energie: hlavní téma veletrhu Aquatherm

Ocitá se váš rodinný rozpočet ve velkých ztrátách? Chcete snížit náklady za teplo, nebo vodu? V tom případě se se v úterý 24. listopadu vydejte na veletrh Aquatherm. Na této významné výstavní akci najdete letos přes 300 firem a vše o dotacích z programu „Zelená úsporám“. Školení poradci vám odpoví na každou otázku a nasměrují vás k získání podpory.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Vít Šimánek

Největší tuzemská akce v oboru technického zabezpečení budov proběhne od 24. do 28. listopadu 2009 na výstavišti v Praze-Letňanech.

Na veletrh Aqua-therm míří vždy v listopadu každý, kdo chce uspořit za teplo, plyn či vodu. Novinky z oblasti vytápění, klimatizace, sanitární a měřicí techniky na něm letos představí přes 300 vystavovatelů z celého světa.

Tentokrát je navíc doplní poradenské středisko Státního fondu životního prostředí, který přiděluje dotace z programu „Zelená úsporám“, stejně jako stánky již certifikovaných firem. Programu bude věnována celá jedna výstavní hala. Návštěvník 16. ročníku Aqua-thermu tedy na jednom místě najde poradce, odborníky i firmy, jež jeho projekt případně zrealizují. Denní vstupenka bude stát osmdesát korun, zlevněná pak polovinu této sumy.

Řekněte si o peníze přímo na veletrhu

Program „Zelená úsporám“ nabízí tři hlavní oblasti podpory: při zateplení, při výstavbě nových domů v pasivním standardu (nutný je i systém rekuperace) a při výměně neekologického vytápění za kotle na biomasu či tepelná čerpadla.

„Schváleno je 636 projektů za celkem 105,3 milionů korun, zaregistrováno však už je dvakrát tolik projektů a další budou postupně schvalovány. V rámci tohoto programu máme k dispozici zhruba 25 miliard korun. Program potrvá do konce roku 2012,“ uvedl pro tisk Michal Uryč, který má za Státní fond životního prostředí na starosti popularizaci státního podpůrného programu. K přednáškám na Aqua-thermu doplňuje: „Vedle poradenského střediska, které bude pracovat nepřetržitě, uspořádáme v sobotu pro širokou veřejnost velký seminář na téma „Jak efektivně žádat o podporu Zelená úsporám“, na kterém detailně probereme nejčastější dotazy k této problematice.“

Půjde vlastně o návod, jak správně vyplnit žádost v oblasti podpory týkající se solárních panelů, čerpadel či kotlů na biomasu.

Na konferenci může zaznít i váš dotaz

Pokud chcete, aby na semináři zazněl i váš dotaz, můžete jej poslat

e-mailem na adresu michal.uryc@sfzp.cz.

Problematiky dotací na vytápění či zateplení se budou týkat ovšem i další přednášky a semináře, které jsou součástí bohatého doprovodného programu. V rámci tradiční konference o technickém zabezpečení budov se letos objeví například témata „Zkušenosti se zpracováváním žádostí či podkladů pro dotace, ukázky případových studií, nejzajímavější problémy řešené dosud v poradně Zelená úsporám na serveru TZB-info.cz“. „Technické požadavky programu Zelená úsporám“ nebo „Problematika dodatečné instalace tepelných čerpadel do bytových domů – novinka po srpnových změnách v programu Zelená úsporám“.

Důležitá je především praxe

Probírat se budou dále praktické okolnosti zavádění nových technologií, které pomáhají při úsporách.

Z téměř dvou desítek témat je to například seminář „Problematika dodatečné instalace solárních kolektorů pro ohřev teplé vody na bytové domy, návrh dimenze kolektorů a úprava navazujících technických zařízení“ či „Novinky ve využití tepelných čerpadel.“

Aqua-therm letos přivítá také předního mezinárodního odborníka v oblasti zavádění technických norem Evropské unie Jaapa Hogelinga. Ten vystoupí na pátkové konferenci s tématem „Energetická náročnost budov a evropské normy“. Tak jako už tradičně, i letos mohou vystavovatelé přihlásit technicky nejlepší exponáty do soutěže o Zlatou medaili.

Kompletní program doprovodních akcí letošního veletrhu Aqua­therm najdete na adrese www. aqua-therm.cz.

Doprovodný program veletrhu AQUA-THERM Praha 2009

neděle a pondělí 22. a 23. listopadu 2009, Mezinárodní konference TZB Praha 2009 „Pozdní platby + Energetická náročnost budov“, Hotel Duo Praha, Praha 9.

úterý 24. listopadu 2009, Zkušenosti se zpracováváním žádostí a podkladů pro dotace, ukázky případových studií, nejzajímavější problémy řešené v poradně programu „Zelená úsporám“.

Problematika dodatečné instalace solárních kolektorů pro ohřev teplé vody na bytové domy, návrh dimenze kolektorů a úprava navazujících technických zařízení. Problematika dodatečné instalace tepelných čerpadel do bytových domů – novinka po srpnových změnách programu „Zelená úsporám“.

Spalování a výhřevnost biomasy, účinnosti kotlů na biomasu, biomasa a její specifika pro malé kotle. Příprava energetického hodnocení a projektových podkladů pro podávání žádostí „Zelená úsporám“.

středa 25. listopadu 2009, Možnosti úspor teplé vody v bytových domech, Správa nemovitostí a úspory nejen energie.

čtvrtek 26. listopadu 2009
, Rozúčtování nákladů na vytápění; novinky ve využití tepelných čerpadel; rekuperace tepla z ventilačního vzduchu tepelnými čerpadly, plnění požadavků programu „Zelená úsporám“; tepelná čerpadla vzduch – voda, ekonomika a praxe; vrty pro tepelná čerpadla.

pátek 27. listopadu 2009, Větrání a klimatizace; Rekuperace tepla; Snižování energetické náročnosti klimatizačních zařízení.

Autor: JINDŘICH JIRÁSEK

Zdroj: http://bydleni.denik.cz