Úsporné zářivky nastupují, a čeká je zákaz

Praha, Berlín - V úterý začne postupné nahrazování klasických žárovek kompaktními. V Evropské unii se ale už dnes mluví o jejich náhradě.


Úsporné žárovky sice nastupují, ale zdá se, že by to nemuselo být na dlouho. Na sto třicet let slávy, po která svítili nejen Evropané klasickými žárovkami, zřejmě ani zdaleka nedosáhnou.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/Vít Šimánek

I když od zítřka zmizí z obchodů první klasické baňky, jak je vymyslel Thomas Alva Edison, úsporné zářivky – které jsou nyní jejich nejrozšířenější náhražkou – to mají nahnuté. Obsahují totiž jedovatou rtuť. A právě v tom je jejich problém.

„Už teď se dá předvídat, že dnešní úsporné žárovky jsou jen přechodným řešením k úsporám,“ napsal německý deník Die Welt.

Ministři životního prostředí zemí OSN se totiž už letos v únoru na konferenci v Nairobi domluvili, že nebezpečnou rtuť chtějí co nejvíce stahovat z oběhu. Příslušná pracovní skupina má návrh připravit do roku 2011.

„Pokud by se totiž dohoda z Nairobi měla opravdu brát vážně, musely by se úsporné žárovky v budoucnu zakázat,“ usuzuje vlivný německý list.


Celý článek naleznete zde

Zdroj: http://www.denik.cz/