V bydlení budoucnosti dominuje jednoduchost a úspornost

Jak budeme bydlet v budoucnosti? Jaké stavby získají prostor? Studenti přebrali za své nápady ocenění.

Už po jedenácté byly koncem minulého roku vyhlášeny výsledky veřejné anonymní soutěže architektů, projektantů a studentů, jejichž úkolem bylo představit projekt rodinného domu budoucnosti a podpořit tvořivý přístup k architektuře a urbanizmu.

Trendy budoucnosti

Hlavní cenu „Porotherm – dům roku 2009“ získal architekt Jan Tesař z Kostelce na Hané, který podle názoru odborné poroty nejlépe vystihl trendy budoucnosti.

Jak vyplývá ze zdůvodnění, jeho projekt představuje nestárnoucí typ rodinného domu, totiž sevřený jednoduchý blok umístěný v rozlehlé zahradě, s jasným výrazem moderního bydlení. Odborníci kromě toho ocenili dobrou, přehlednou dispozici, v níž autor předem myslí na měnící se potřeby rodiny v jednotlivých fázích života.

Objekt už například nepočítá s tradiční garáží, místo ní je v zadní části pozemku umístěn pouze jednoduchý přístřešek pro tři automobily. Zastavěná plocha stavby je 209 metrů čtverečních. K ocenění patří také dotace ve výši 200 000 korun.

Sympatické na soutěži je také to, že do její úrovně mohou promluvit i studenti. Hlavní cenu v této sekci získal Marek Benada, student Fakulty architektury Českého učení technického v Brně.

Jeho projekt počítá především s úsporným využíváním energie jako výzvou tohoto století. Autor projektu zároveň velmi dobře zkombinoval tradiční přístup s moderními stavebními postupy a technologiemi.

Prestižní soutěž

O společenské a odborné úrovni soutěže vypovídá, že záštitu nad ní převzali hned dva členové vlády – ministr pro místní rozvoj, stejně jako ministr průmyslu a obchodu. Dalšími partnery akce byl Státní fond rozvoje bydlení, Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.

V kategorii „Rodinný dům budoucnosti“ posuzovala porota úctyhodných 71 návrhů, v studentské kategorii pak dvacet pět. Její členové konstatovali, že úroveň příspěvků byla mimořádně vysoká.