Velké domy dostanou energetické štítky

Na majitele větších novostaveb a veřejných budov čeká od nového roku výrazná změna. Stejně jako ledničky či jiné elektrospotřebiče totiž budou muset na budovách povinně uvádět údaje o energetické náročnosti.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Archiv

Na mnoha fasádách se tak nově objeví takzvané energetické štítky.

.„Existuje sedm různých kategorií označených písmeny A-G, při čemž A znamená nejúspornější budovy a G pak ty nejméně úsporné. Hodnotí se například technické vlastnosti budovy, konstrukce nebo například izolace. Vybavení solárními kolektory nebo třeba speciálními dvojitými nebo trojitými okny se považuje za výrazné plus,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Používaní energetických štítků České republice nařizuje evropská legislativa. Všechny veřejné budovy proto znovu projdou takzvaným energetickým auditem, na jehož základě budou zařazeny do správných kategorií. „Dá se očekávat, že starší domy se budou pohybovat v nižších kategorií, nové pak bývají energeticky úspornější,“ dodal Bartovský.

Nové nařízení se naštěstí netýká všech novostaveb. Označení musí mít podle Bartovského „pouze“ všechny veřejné budovy a novostavby s podlahovou plochou větší než tisíc metrů čtverečních. Vlastníci takových nemovitostí musí stavebnímu úřadu doložit splnění podmínek takzvaným průkazem energetické náročnosti budovy. Ostatní menší rodinné domy a stavby energetické štítky ani audity mít nemusí.

Na pomoc majitelům novostaveb se chystají i některá nezávislá sdružení. Například centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWatt vydalo k této problematice nejen pro majitele domů informační list. „Věnuje se systému hodnocení energetické náročnosti budov a odpovídá na praktické otázky související s tímto hodnocením. Publikace je volně přístupná na našich internetových stránkách,“ uvedla Monika Kašparová ze společnosti EkoWatt.

Třída energetické náročnosti budovy - Slovní vyjádření energetické náročnosti budovy
A Mimořádně úsporná
B Úsporná
C Vyhovující
D Nevyhovující
E Nehospodárná
F Velmi nehospodárná
G Mimořádně nehospodárná

Autor: Filip Sušanka

Zdroj: www.denik.cz