Velké skříně se vejdou i do malých bytů

Spousta z nás touží mít spoustu oblečení a hlavně spoustu úložného prostoru. Co ale dělat, když je náš prostor malý a pořídit si větší byt je nad naše schopnosti a možnosti. Jedno řešení by tu bylo, řešit prostorový deficit vestavěnými skříněmi na míru. Nejsou levnou záležitostí, ale skvěle využijí prostor, který máme k dispozici.

Vestavěné skříně ušetří místo, zvláště při volbě posuvných dveří. foto: Novinky

Vestavěnou skříň je třeba uzpůsobit přesně prostředí, do kterého budeme skříň umisťovat, záleží na podlaze, na rozměrech i na celkovém vzhledu okolního interiéru. Vestavěná skříň je velkou investicí a navíc je nábytkovým kusem, který nemůžete zcela libovolně přemisťovat.

Vestavěná skříň

.: Vestavěná skříň/foto:Sten-skrine

Instalace skříně zpravidla vyžaduje odborníka, jelikož je poněkud náročná, zde dvojnásob platí pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“. Při objednávání skříně na míru si skutečně dejte na měření záležet. Jde totiž o každý milimetr.

Čeho se vyvarovat

Dejte si pozor, aby firma předem garantovala cenu i během montáže. Cena vestavěných skříní se pohybuje cca od 9 do 21 tisíc korun a v případě, že technik předtím neuvidí místo, kam bude skříň montovat, potřebujete alespoň fotografii.

Nejoblíbenější a nejpoužívanější jsou vestavěné skříně. .: Nejoblíbenější a nejpoužívanější jsou vestavěné skříně. foto: archív firem A.L.P. Praha, Ikea, Indeco, Komandor a Woodface

Jinak by pak mohl na místě shledat, že jsou u vás povrchové nerovnosti a cena se tak může vyšplhat o několik tisíc výše. A jelikož se na vestavěné skříně platí předem záloha, tak se můžete dostat do nepříjemné situace. V malých prostorách je velmi důležité správně vyřešit otevírání dveří. .: V malých prostorách je velmi důležité správně vyřešit otevírání dveří/foto: archív firem Indeco, Woodface, vizualizace Roman Chrastina Velkou výhodou jsou posuvné dveře, dnes již vynikají lehkostí pohybu, otevřete je a zavřete bez větší námahy a hlavně opět uspoří prostor. Novinkou je tlumicí systém, dveře vybavené tímto mechanismem se lehce a tiše dovírají, ale zároveň se dovřou i samovolně.

Tento systém je vhodný pro posuvné dveře v hliníkových rámech. Co se dveří týče tak nejoblíbenější dveřní výplní je lamino, jeho výhodou je velmi snadná údržba.

Hra se zrcadlem a světlem. .: Pravé zrcadlo by mělo končit minimálně 30 cm nad zemí. foto: archiv firem Osram, Philips, Verolight

Dveře šatní skříně mohou být pokryty zrcadlovou fólií, zadní strana zrcadla je standardně podlepována bezpečnostní fólií, která zabraňuje zranění v případě rozbití.

Boxy jsou snadno vysouvatelné a velmi praktické. .: Boxy jsou snadno vysouvatelné a velmi praktické. foto: archív firem A.L.P. Praha, Ikea, Indeco, Komandor a Woodface

Uvnitř skříně pak jistě vezmete zavděk řadou doplňků a úložných systémů, které umožní opravdu využít každý centimetr, věšáky na kalhoty, sukně, kravaty, možné je i do vestavěné skříně zabudovat botník, speciální úchyt na hadici vysavače, nebo si do vestavěné skříně pořídit sklopné žehlící prkno.