Víte, jak ušetřit při vytápění?

Letošní topná sezóna se teprve rozbíhá, ale poradenská centra už zaznamenávají zvýšený počet dotazů, kde bychom mohli při vytápění ušetřit. Změnit celý systém už určitě nestihneme, ale dobrou zprávou je, že existuje řada okamžitých a často velmi levných až bezplatných řešení, které nám mohou přinést až překvapivé úspory. Když s teplem nebudeme plýtvat, můžeme účty za teplo zkrotit na únosnou mez. Ač v rodinném rozpočtu budou hrát vždy důležitou roli – energie se na peněžních vydáních domácností podílí průměrně asi z jedné desetiny.

Omezovat se nemusíte

Průměrná domácnost u nás za rok spotřebuje pro vytápění a ohřev vody okolo 40 GJ tepla. Pro bilanci ročních nákladů na vytápění je sice důležité kolik teplo stojí, ale i to, kolik tepla spotřebujeme, tedy jak dokážeme s teplem hospodařit.
Pokud sledujeme vývoj cen energií, postarali jsme se už určitě o to, aby byla veškerá teplovodní vedení mimo byt obložena tepelnou izolací. Vyregulování topného systému a termoregulační ventily na radiátorech jsou také samozřejmostí. Stejně jako výměna starých oken za nová s lepšími izolačními vlastnostmi. Okna můžeme ještě dovybavit vnitřními žaluziemi. V zimě snižují úniky tepla, v létě chrání před slunečním žárem. Spotřebu tepla mohou snížit i okenice.

Jak větráte?

Důležité je efektivně větrat. V zimě je třeba otevřít celé okno na krátkou dobu. Během několika minut se rychle vymění vzduch, ale neprochladnou stěny. Jejich ohřátí si vyžádá mnohonásobně více energie. Součet teplot stěn a vzduchu v místnosti by měl být okolo 38 stupňů. Přijatelná tepelná pohoda v místnosti se pohybuje kolem 21 stupňů. Radiátor bývá zpravidla umístěn pod oknem, aby do místnosti lépe proudilo teplo. Chybou je jeho zakrývání nebo nevhodné obložení nábytkem. Kolem radiátoru je nutný prostor pro cirkulaci tepla do místnosti. Tmavý matný nátěr radiátoru sice zvyšuje jeho sálavé účinky, ale barvě pak musíme přizpůsobit interiér. Ten můžeme ponechat, pokud za radiátor umístíme jednoduchou teplodraznou desku či fólii. Není drahá a při dnešních rostoucích cenách tepla se brzo zaplatí z úspor tepla.
Zasklením balkónů zvětšujeme „obytný prostor" a vytváříme další vzduchovou kapsu, díky které se venkovní stěny méně ochlazují. Tím spotřebujeme méně tepla. Další teplo ušetříme následným využitím pasivního solárního vytápění.Celý článek naleznete zde

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/