Vláda zruší podporu solárních elektráren

Praha - Novela zákona o obnovitelných zdrojích, kterou ve středu schválila vláda, nepočítá s podporou elektráren na volných plochách.

Vláda dnes schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která ukončí podporu pro solární elektrárny postavené na volných plochách. Úprava má zmírnit zdražování elektřiny pro spotřebitele kvůli podpoře solárních zdrojů, uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Omezení se týká solárních zdrojů připojených do sítě od příštího roku.

Podle Kocourka by nové opatření mohlo přinést státu úspory na podporách fotovoltaických zdrojů ve výši zhruba 7,8 miliardy korun. „Podle našich propočtů by to znamenalo, že v podstatě nebudou připojeny do sítě fotovoltaické elektrárny o výkonu 700 megawattů,“ uvedl Kocourek.

Podpora solární energetiky by měla nově směřovat pouze na elektřinu vyrobenou prostřednictvím solárních panelů umístěných na střešních konstrukcích nebo na obvodových zdech budov.

Další opatření mají přijít

Podle premiéra Petra Nečase chce vláda novelu zákona prosadit ve zrychleném řízení a další opatření proti zdražení elektřiny budou následovat postupně. „Věnovali jsme se konkrétní první fázi kroků, které směřují proti jednorázovému skoku zdražení elektřiny v souvislosti s boomem solárních elektráren,“ uvedl Nečas. „Chceme brzy přijít s dalšími opatřeními, která budou mít příznivý vliv na vývoj cen elektřiny,“ dodal premiér.

Odhady vývoje cen elektřiny v souvislosti s podporou obnovitelných zdrojů se značně liší. Zatímco Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že cena elektřiny příští rok stoupne o sedm až osm procent, vnitřní analýza ČEZ očekává při uvedení nových solárních elektráren růst cen elektřiny pro domácnosti o 15 až 18 procent. Podle některých ekologických organizací bude do konce roku připojeno maximálně kolem 1200 MW solárních zdrojů, a zdražení elektřiny tak bude činit maximálně pět procent.

Malé projekty v ohrožení

Česká fotovoltaická průmyslová asociace souhlasí se záměrem vlády omezit výstavbu velkých solárních elektráren na zemi, novela však podle ní obsahuje řadu nesystémových prvků. „Jsme jednoznačně pro ukončení mamutích projektů, ale potřebná regulace nesmí zlikvidovat malé projekty,“ uvedla Zuzana Musilová, která plní funkci generálního sekretáře asociace. „Souhlasíme s podporou malých střešních projektů. Bohužel, novela ruší možnost výstavby fotovoltaických elektráren všech velikostí i na nevyužitých průmyslových plochách nevhodných pro zemědělskou činnost. Přitom tyto plochy představují ideální prostor pro realizaci případných dalších menších projektů,“ dodala

Ekologické organizace dnešní rozhodnutí vlády vesměs přivítaly. Stejně jako fotovoltaické asociaci se jim však nelíbí, že vláda chce podporu solárních elektráren omezit jen na panely instalované na střechách či stěnách budov. Bez podpory by podle ekologů neměly zůstat projekty například na skládkách, v průmyslových areálech či na protihlukových stěnách.

Ostrovní provozy

Novela zákona omezuje také podporu takzvaných ostrovních provozů, což jsou elektrárny, které nejsou zapojeny do distribuční sítě. Toto opatření fotovoltaická asociace kritizuje, neboť prý znemožní použití obnovitelných zdrojů na odlehlých místech. Argument, že by ostrovní systémy mohly být zneužívány tím, že by vyrobenou elektřinu nijak nespotřebovávaly, a přesto podporu braly, je podle asociace nesmyslná.

Vysoká podpora, její garantovaná délka a právo přednostního připojení vyvolaly v Česku v posledních letech velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren. Množství projektů na výstavbu solárních elektráren přesáhlo podle vlády technické možnosti elektrizační soustavy i únosný dopad do ceny elektřiny.

Vysoká návratnost

Zdroje zapojené do konce tohoto roku mají zajištěnou vysokou návratnost na řadu let dopředu. Současná výkupní cena elektřiny ze solárních zdrojů zhruba 12 Kč za kWh je garantována po dobu 20 let. Energetický regulační úřad dosud nemohl výkupní cenu měnit o více než pět procent ročně. K rozsáhlejšímu snížení výkupních cen bude moci sáhnout až od příštího roku.

V současnosti jsou v Česku zapojeny fotovoltaické zdroje o výkonu zhruba 700 MW, což představuje přes 10.000 solárních elektráren. Do konce roku by mohlo být podle různých odhadů připojeno 800 až 2000 MW solárních zdrojů, uvedl Kocourek.

Podle dnes zveřejněné studie zástupců Vysoké školy ekonomické v Praze budou celkové náklady na podporu výkupu elektřiny ze solárních a větrných elektráren v ČR během příštích 20 let činit více než 650 miliard korun. To například odpovídá dvoj- až trojnásobku předpokládaných nákladů na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Růst cen energií

V důsledku těchto nákladů vzrostou ceny elektřiny pro konečné spotřebitele podle jednoho z autorů studie, ředitele Laboratoře experimentální ekonomie Miroslava Zajíčka, o deset až 30 procent. Masivní podpora výroby elektřiny ze solárních zdrojů navíc ani nepovede ke splnění závazku České republiky v rámci EU, který počítá s pokrytím více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji, upozornil Zajíček.

Zdroj: www.denik.cz

Autor: ČTK

Celý článek naleznete zde...