Volby rozhodnou také o miliardách z unie

Praha - Noví krajští zastupitelé rozhodnou o směřování dotací z eurofondů. Už dnes se místo čističek a vodovodů často staví luxusní hotely

Místo opraveného chodníku pětihvězdičkový hotel, místo čističky luxusní sportovní areál. V krajských volbách, které dnes odstartují, nepůjde jenom o politické funkce. Dopad bude mnohem konkrétnější. Ve hře budou i stovky milionů z evropských fondů. O jejich rozdělení totiž rozhodují lidé, kteří budou po volbách nově zvoleni do takzvaných Regionálních rad soudržnosti (RRS).

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK

Jen na nich bude záležet, jakým projektům dají přednost. Kraje začaly získávat miliony z evropských regionálních fondů loni na podzim. Zatím se však stihla vyčerpat jen čtvrtina ze zhruba 115 miliard korun.

„Krajům se relativně daří čerpat peníze na opravu silnic druhé a třetí třídy, ale mezery přesto existují. Mohly by více radit městům, jak získat z unie peníze,“ říká Petr Zahradník z České spořitelny.

Miliony na golf

Oč pasivnější jsou kraje, tím aktivnější jsou soukromé firmy, které se s posvěcením úředníků vydatně „živí“ z peněz určených pro regiony.

Jedním ze šampiónů je nepochybně firma Golf Brno.

Ta na projekt golfového areálu v Brně-Jinačovicích, se stolůžkovým luxusním hotelem a kongresovým centrem pro VIP hosty dokázala získat z eurofondů 51 milionů korun a od státu pak dalších devatenáct. Užitečnost tohoto projektu pro obyčejné lidi je přitom sporná. „Důležité je, že hosté z kongresů zavítají také do města,“ snaží se referent RRS Richard Veselý vysvětlit, v čem je luxusní golfový areál na kraji Brna pro Jihomoravský kraj přínosný.

Za desítky milionů korun však vznikne jen 27 pracovních míst. Média už dříve upozornila, že dotace na golf může souviset s politikou. Majitel areálu Vlastimil Plašil je totiž přítelem premiéra Mirka Topolánka. Oba jmenovaní však jakékoliv lobování už dříve odmítli.

„Pokud zvítězíme v krajských volbách, rozhodně provedeme audit veřejných financí. A bude se to týkat i peněz z EU,“ vzkázal volební lídr ČSSD v Jihomoravském kraji Michal Hašek.

Vodovod? Raději hotel

Ve Mcelích ve Středočeském kraji chybí vodovod, stojí tu však pětihvězdičkový hotel. Ten nyní bude rozšiřovat svůj areál o luxusní sportovní centrum. Z evropských dotací na něj dostane 41 milionů korun.

„Vodovod by byl pro tuto obec asi potřebnější, takový projekt ale nezapadá do vytyčených prioritních os,“ říká člen Rady Středočeského kraje Antonín Podzimek (US).

Na každou prioritní osu, tedy určitou tematickou oblast, dostane přitom každý kraj od vlády pevně určenou částku. Osy vláda vyjednala s unií. „Tyto peníze se prostě snažíme využít,“ říká Podzimek.

Autor: Martin Dohnal, Jan Klička

Zdroj: http://www.denik.cz/