Vytápění interiérů: Vyberte správný kotel

Rozhodli jste se pro stavbu nebo rekonstrukci domku či renovaci venkovské chaloupky, architektův návrh leží na stole, přemýšlíte nad novou kuchyňskou linkou a představujete si barvy stěn pokojů. Důkladné plánování těch nejdůležitějších věcí, které zajišťují opravdový komfort a obyvatelnost prostoru, vám ale přijde jako nutné zlo. Možná jim úplně nerozumíte, možná ani nevíte, jaké možnosti se vám nabízejí. Jedná z věcí, kterou bude také nutné řešit je systém vytápění prostor. Kolikrát jste již slyšeli spojení „teplo domova“?

Právě zvolený systém vytápění rozhodne, jakým způsobem si ho dokážete udržet. Ideální topení sice neexistuje, ale pečlivým zvážením všech okolností a individuálním přístupem právě ke stavu vašeho domu zcela jistě přijdete na nejlepší řešení. Pojďte se přesvědčit, že kotlem ve sklepě vaše možnosti zdaleka nekončí.

Rozhodujícími faktory při vážení všech dostupných variant vytápění jsou především dostupnost energie v dané lokalitě, dále samozřejmě pořizovací cena a následné provozní náklady, stejně tak jako časová náročnost nebo i technická zručnost, kterou bude obsluha zařízení vyžadovat. Ekologicky šetrné vytápění budou zastávat ti, kterým není lhostejné životní prostředí, ekonomicky výhodné zase ti, kteří se snaží své výdaje za teplo snížit a nehodlají jen přihlížet neustálému vzestupu cen elektřiny a plynu.
Plynový kotel

Klasický plynový kotel je pravděpodobně to první, co vás při pomyšlení na vytápění vašeho domu a ohřev teplé vody, napadlo.

Tip odborníka:

„Přestože by se mohlo zdát, že moderní technika už nabízí jiné a lepší zdroje tepelné energie, topení plynem je stále jedním z nejefektivnějších a vypadá to, že i v budoucnu si své postavení udrží. Vytápění plynem je navíc i ekologické, spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává jen minimum škodlivých zplodin,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.

Pokud se rozhodnete investovat do moderního vysoce účinného kondenzačního zařízení, stane se vytápění plynovým kotlem i velmi šetrné k vašim financím. Máte-li možnost připojit se k lokální síti zemního plynu, je vyhráno. Obsluha plynového kotle je navíc zcela bez práce. Na druhou stranu, je-li vaše nemovitost umístěna na hůře dostupném místě bez možnosti napojení na tamější rozvod, budete si muset pořídit samostatný zásobník propanu nebo propan-butanu, který je nutné doplňovat a je také o něco dražší.

Výhody moderního kotle

Existují dva druhy plynových kotlů, a to běžný teplovodní nebo již zmíněný kondenzační. Rozdíl nespočívá jen v pořizovací ceně, která je příznivější pro klasický a zaběhnutý model teplovodního kotle, ale především v účinnosti a ekonomické výhodnosti provozních nákladů, které jsou naopak výhodou kotle kondenzačního.

Vyšší výkon kondenzačních kotlů je způsoben tím, že využívají navíc latentního tepla, což je teplo, které vyzařují už spálené, tedy odcházející spaliny. Jejich výkon tedy podle konvenčních měřítek dokonce přesahuje sto procent. Počáteční vyšší investice do kondenzačního kotle se zpravidla do čtyř až pěti let vrátí.

Výběr kotle nezávisí ale pouze na výši vašeho rozpočtu, důležitým hlediskem je také možnost odvodu spalin. Běžný kotel se umisťuje tak, aby vyústil do komína, který je pro tento účel opatřen speciální vložkou. Ne každý obytný prostor ale disponuje komínem, proto je tu další varianta, tzv. turbo kotel. Ten je napojen na dvojité nebo trojité potrubí, které zaručuje nasávání vzduchu a odtah spalin.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: denik.cz ve spolupráci s OBI Česká republika s. r. o.