Z Bečova už mizí děravé paneláky. Jinde straší vybydlené domy dál

Poslední dva roky, které žije v Bečově, musela Hana Rýdlová každý den sledovat ze svého bytu devastaci dvou panelových domů. Uvnitř vybydlených prostor se před jejich zazděním proháněli rošťáci i zloději všeho, co uvnitř ještě zbylo. Tomu je nyní definitivní konec. Obří kleště drtí betonové panely a z prvního domu už dobrou třetinu ukousaly.

„Takových peněz to stálo, a teď taková zkáza," otáčí se Hana Rýdlová k ještě stojícímu druhému domu, který rovněž čeká do konce roku likvidace . „Sice se tu teď víc práší, ale potom to tu bude daleko hezčí," poznamenává. Připomíná, že se například jen o kousek dál staví nové hřiště.

Stížnosti nejsou, právě naopak

V bezprostředním okolí je několik dalších panelových domů. Stížnosti, ale nepředkládá nikdo Všichni jsou spokojeni se změnami, o které obec snaží. „My jsme nadšení, že se ta ruina konečně bourá. Rozhodně změny vítáme," řekli manželé Šnajdrovi. Nejblíže je dům, kde bydlí už jen dvě rodiny. Statika toho objektu je však ve špatném stavu.

„Pozvali jsme i bezpečnostního technika , který zhodnotil celou situaci. Pokud by se prašnost zvedla nad únosnou mez, museli bychom začít se zkrápěním. Už aby ty domy byly pryč! Alespoň to tu trochu prokoukne," řekla Jitka Sadovská, starostka Bečov.

Obec s osmnácti stovkami obyvatel vlastní celkem dvacet panelových domů .

Na demolici obec vyčlenila tři miliony korun, opravy domů zdevastovaných panelových domů po předchozích zkušenostech vzdala.

Před čtyřmi lety vedení Bečova nájemníky sestěhovalo z jednoho domu do druhého a začalo s opravou. Než však rekonstrukce stačila dojít k závěru, panelový dům již lidé začali opět rozkrádat.

Prach a hluk je součástí

I přes prašné a hlučné prostředí, které se nyní v blízkosti panelového domu objevuje, lidé nemají námitek. Občas se někdo z okolních obyvatel pozastaví, chvíli se dívá a jde dál. Kritiky se vedení obce ještě nedočkalo. právě naopak. Udělalo dobrou věc, která, jak doufají, zvedne kvalitu obce.

Vybydlené panelové domy zůstávají v Obrnicích, v Janově a v mosteckém Chánově.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Miloslava Püschelová