Z jídla musí zmizet část chemických látek

Vy sami to asi nepoznáte. Chuť i vůně bude stejná. Možná se trošičku změní barva, ale jen u některých výrobků. Vaše tělo vám ovšem do budoucna určitě poděkuje.

Už v úterý startuje malá revoluce pro výrobce potravin včetně těch českých.

V platnost totiž vstoupí nařízení Evropské komise, které potravinářům zakazuje používat šest umělých přísad, lidově řečených éček. Konkrétně jde o látky E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 a E 129.

Nápis nebo náhrada

Výrobci mají jen dvě možnosti: buďto tyto přísady z jídla odstraní a nahradí je přírodním (ale dražším) barvivem, nebo musí na obal napsat textové upozornění, že výrobek „obsahuje látku, která může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“.

Většina firem o takovou reklamu nestojí, chemii tedy raději nahradí přírodní látkou.

Zmiňovaná éčka se objevovala především v cukrovinkách, ale třeba také v hořčici. Právě na ní možná bude nové opatření vidět – přírodní barvivo totiž hořčici většinou tolik nezežlutí.

U různých laskomin, například bonbonů, to ale vidět údajně nebude. „Již v roce 2009 jsme začali měnit recepturu našich výrobků, tak aby do začátku opatření byla v našich výrobcích jenom přírodní barviva,“ řekl již dříve Deníku mluvčí Nestlé ČR Martin Walter.

Potravinářský gigant už změnil recepturu lentilek nebo třeba populárních bonbonů jojo. „I když to znamená vyšší nákladovou stránku, nepočítáme, že bychom ji projevili do ceny,“ dodal mluvčí Nestlé.

Ústup od umělých barviv ovšem ohlásili i jiní giganti. Například z 1600 výrobků Hamé bude umělé barvivo obsahovat jenom jeden výrobek, který bude i náležitě označen.

A spokojeni mohu být i lidé, kteří se v parném létu rádi svlaží colou. „Upravili jsme receptury našich nápojů tak, abychom mohli syntetická barviva nahradit barvivy na přírodní bázi. Mohu potvrdit, že nápoje vyrobené po 20. červenci 2010 budou obsahovat pouze barviva na přírodní bázi,“ řekla Deníku mluvčí Coca - Coly ČR Zuzana Svobodová.

Stále na pultech

Přestože nařízení Evropské komise začíná platit už zítra, pro potraviny vyrobené před tímto datem platí přechodné opatření. Obchodníci je tedy mohou bez problémů doprodat.

Výrobci ovšem musí jednat v souladu s normou. „Potravinu, která by nebyla označena, okamžitě zakážeme prodávat. A to do doby než výrobce sjedná nápravu,“ řekla Deníku mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová. Podle ní budou inspektoři nařízení pravidelně kontrolovat. Hlavní kontroly začnou na konci roku, kdy budou doprodány staré zásoby.

Ovšem jak už to bývá,v případném označování výrobků s umělým barvivem je skryto pověstné čertovo kopýtko. Nařízení EK totiž přesně nehovoří o velikosti písma, jakým má být varovná věta napsána. „Velikost písma není stanovena,“ potvrdila Šmídtová.

Úředníci v Bruselu pouze napsali, že varování na obalu má být „čitelné a srozumitelné“. Záleží tedy na výrobcích, jak se „pochlubí“.

Celý článek naleznete zde...

Autor: Jan Klička

Zdroj: www.denik.cz