Za svůj úspěch v čele MMR považuje Svoboda bytovou politiku

Praha 5. května (ČTK) - Bytová politika s prodloužením deregulace nájemného a navýšením rozpočtu programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení na 4,1 miliardy korun je podle odstupujícího ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody (KDU-ČSL) jedním z jeho největších úspěchů ve funkci. Řekl to dnes na své dnešní závěrečné tiskové konferenci.

Přesto mohl být podle lidoveckého politika pokrok v opatřeních na podporu výstavby sociálních a nájemních bytů větší. Je to prý nutný doplněk k deregulaci nájmů, bez kterého se plně rozvinutý bytový trh neobejde. Nejistou podporu má ale i samotný návrh na prodloužení deregulace. Senátní výbory k němu totiž zaujaly protikladná stanoviska. O osudu novely by měl Senát rozhodnout příští týden.

Nadšení z prodloužení deregulace ale už tolik nesdílí majitelé domů. "Jestli vidí úspěch v tom, že stát utratí mnohem více peněz, tak má pravdu," řekl ČTK předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Se Svobodu se prý vlastníkům domů sice komunikovalo lépe, než s jeho předchůdcem Jiřím Čunkem, ale přesto údajně nestačil přikročit k realizaci toho, na čem se s ním dohodli. Podporu majitelům prý slíbil zejména v přípravě zákona o sociálním bydlení se zavedením adresných dávek.

Pozitivně hodnotí Svobodovo působení naopak prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Vyzdvihl rozšíření programu Panel a plánovanou podporu výstavby sociálních a nájemních bytů. "Jenom litujeme toho, že to tak rychle skončilo," řekl ČTK.

Za významné považuje Svoboda také vyřešení problémů s monitorovacím systémem, bez kterého se neobejde čerpání evropských dotací. "Jsme těsně před vypsáním výběrového řízení na centrální monitorovací systém," uvedl Svoboda. Že tendr nemohl být vypsán dříve, považuje odcházející ministr za další z věcí, které se mu ve funkci příliš nepovedly.

Celý článek naleznete http://www.weber-panel.cz/

Zdroj: http://www.weber-panel.cz/