Zasklené lodžie nejsou jen pouhým trendem

Zasklívání lodžií se stalo trendem několika posledních let mezi obyvateli panelových domů. Při procházce sídlištěm můžeme téměř na každém paneláku vidět alespoň jeden zasklený balkon. Nejedná se však jen o trend v panelovém bydlení, ale i o řešení jak byt zkvalitnit.

Proč si nechat balkon zasklít?

Zasklením lodžie se snižuje prašnost a hlučnost. Kromě toho instalace skel chrání proti nepříznivým vlivům počasí a ušetří i nemalou částku za vytápění bytu. V přiléhající místnosti zpravidla stoupne teplota o dva až tři stupně, zasklením lodžie tak můžete ušetřit až třetinu nákladů na topení. Dalším důvodem pro zasklení balkonu je i jeho celoroční možnost využití, a tudíž i rozšíření obytného prostoru.

foto: Shutterstock, via Deník.cz

foto: Shutterstock, via Deník.cz

Jak zasklení vypadá

Pokud se rozhodnete pro tento krok, nemusíte se obávat, že by bylo zasklení vázáno na celkovou rekonstrukci domu. Zasklení se provádí většinou samostatně pro každý byt a to z vnitřní strany bytu, takže není nutné žádné lešení. Firmy, které se specializují na zasklívání lodžií, často nabízejí nejběžnější zasklívací systémy, a to posuvné nebo posuvně-skládací. Skleněné díly, které se vyrábějí z tvrzeného bezpečnostního skla odolného vůči rozbití, jsou zasazeny do vodících kolejnic, ukotvených do zábradlí a stropu lodžie. Jednotlivá skla lze po kolejnicích posouvat a podle typu zasklívací systému je možné buď jen částečné, nebo i úplné otevření balkonu. Volná místa, kudy by na lodžii mohlo profukovat, se zakryjí plechem. Celý tento systém je uzamykatelný zevnitř, takže máte větší jistotu, že do bytu nevniknou zloději. Cena zasklení lodžie se pohybuje okolo 20 až 25 tisíc korun.

Jaká povolení jsou potřeba?

Vzhledem k tomu, že montáž zasklení balkonu významně mění vzhled panelového domu a může také ovlivnit požární bezpečnost stavby, je nutné před realizací zajít na stavební úřad. Každý konkrétní případ této úpravy bytu se posuzuje samostatně a požadavky se mohou úřad od úřadu lišit. Někdy postačí pouze ohlášení, jindy musíme zažádat o stavební povolení. Se zasklením lodžie musí také souhlasit vlastník domu nebo bytové družstvo. Pokud nebylo u domů provedeno celkové zateplení nebo se do budoucna počítá s celkovou rekonstrukcí budovy, je riskantní zasklívat lodžie na vlastní náklady, protože ve chvíli, kdy dojde k celkové úpravě budovy, musíte systém demontovat.

Co nesmíme opomenout

Zasklením lodžie rozšíříte bytový prostor, který můžete využívat po celý rok. Důležité je zasklený balkon dostatečně větrat, a to zejména v zimním období, jinak může dojít ke kondenzaci par a následně ke vzniku plísní. Původní železobetonové konstrukce totiž nejsou přizpůsobené, aby odolávaly vysoké vlhkosti vzduchu. Certifikované systémy zasklení se s tím ale umí dostatečně vypořádat. I když skleněná bariéra snižuje hluk z vnějšího okolí (až o šest decibelů), může naopak vyniknout hluk z přilehlých balkonů. V tomto případě se strop a podlaha lodžie obkládá zvukovou izolací.


Zdroj: http://www.bydletvpanelu.cz/