Zdražení proudu o třetinu? Nejde to vyloučit

Premiér Petr Nečas pohrozil, že pokud Česko nic neudělá, elektřina skokově podraží. Zelení ho obvinili z šíření poplašné zprávy.

Němci končí s jádrem a zaplatí to i Češi. Tenhle krizový scénář má zase o něco reálnější obrysy.

Obavu, že se něco takového stane, včera totiž zcela otevřeně vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS).

Při návštěvě Drážďan před novináři prohlásil, že pokud Česko nic nepodnikne (myšleno třeba dostavba Temelína), vyskočí u nás skokově ceny elektřiny po roce 2020 až o třicet procent.

„Jenom odstavení sedmi německých jaderných elektráren vedlo k nárůstu cen elektrické energie v České republice téměř o deset procent,“ prohlásil český premiér.

Je to i náš problém

„Naše předběžné propočty, ale opravdu předběžné propočty, ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v České republice k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent,“ prohlásil Nečas. Němcům pak vzkázal, že odstavit jaderné elektrárny je jejich věc, ale dopady to bude mít kvůli společnému trhu i na nás.

„Odstavení německých jaderných elektráren samozřejmě povede k nárůstu cen elektrické energie nejenom v Německu, ale i v sousedních zemích včetně České republiky,“ varoval Nečas.

Co z toho plyne pro běžného zákazníka? Už příští rok zaplatí více.

Ačkoliv nikdo nechce přesně tipovat o kolik, nejčastěji se hovoří o růstu o čtyři až šest procent.

Odhad je komplikovaný v tom, že cena elektřiny se skládá ze dvou částí: polovinu tvoří silová elektřina, která se klasicky obchoduje na burzách a stát na ni nemá žádný vliv. Právě tato složka nejspíše „zatopí“ v českých peněženkách. Druhou část pak tvoří regulovaná část, kterou v našich podmínkách stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Do této složky patří různé poplatky, například za použití „drátů“ při přenosu elektřiny.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Jan Klička