Zelená dotacím: první firmy jsou na webu

Praha - Státní fond životního prostředí zveřejnil jména 452 společností, u kterých mohou žadatelé o státní dotace objednávat stavební práce.

Dvanáct dnů po oficiálním slavnostním startu programu Zelená úsporám zveřejnil Státní fond životního prostředí České dotace republiky seznam několika stovek firem, u nichž mohou zájemci objednávat stavební práce a další služby. Na webu státního fondu je také seznam certifikovaných výrobků, na jejichž koupi stát přispěje.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/Sejkora Jiří

„Zveřejnili jsme 452 firem, které splnily všechny požadavky státního fondu, tedy dodaly potřebné podklady a dokončily registraci,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Firmy musely splnit podmínky živnostenského zákona a doložit certifikace na jednotlivé činnosti, například výměnu oken nebo zateplování domů. Je ale řada dalších firem, které to zatím nestihly. „Spousta jich má jen rozpracovanou žádost, ale dokumenty od nich ještě nemáme. Rozpracovanou přihlášku do seznamu mají zhruba čtyři tisícovky firem. Registrovat se mohou průběžně až do června 2012,“ dodala Brandtová.

Sáhněte si!

Pokud tedy žadatel o dotaci v seznamu nenajde firmu, kterou si pro stavební práce vybral, tak nemusí zoufat. „Stačí, když ji přiměje, aby se do programu zaregistrovala. Pokud však bude chtít dělat úpravy s firmou, která není na seznamu, tak dotaci nedostane,“ varuje Brandtová. Seznam je tak otevřený, a to i opačně. Firmy na něm nemusí být pořád. Pokud některá o certifikát odborné činnosti přijde, nebo si na ni budou lidé stěžovat, tak ji fond vyřadí.

O pětadvacet miliard korun, které chce stát v následujících letech rozdat, se včera oficiálně začali přetahovat také dodavatelé a stavebníci. Některé firmy už začaly nabízet vlastní slevy a bonusy.
„V souvislosti s programem Zelená úsporám jsme připravili vlastní projekt Sáhněte si! Zákazníkům nabízíme zdarma zpracování průkazu energetické termovizními snímky budovy a náročnosti budov, odborný energetický posudek s posudek kvality provedeného zateplení,“ vyjmenovala Milada Staňková ze společnosti Saint–Gobain Orsil, jedničky na českém trhu mezi výrobci izolačních materiálů.

Celý článek naleznete http://www.denik.cz/ekonomika/

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Filip Sušanka