Zelená úsporám – změna programu se zvažuje

V reakci na zprávy o změnách programu Zelená úsporám, které proběhly v médiích v posledních dnech, oslovil portál TZB-info tiskového mluvčího MŽP, Jakuba Kašpara, a ředitelku programu Zelená úsporám, Ing. Irenu Plockovou.

Irena Plocková potvrdila, že finančně dotovat se nadále budou opravdu pouze opatření, která byla dokončena po 1. dubnu 2009. K tomu Českou republiku zavazují smluvní vztahy.

"Peníze, z kterých se dotace vyplácí, byly získány za dosažení určitého smluvního vztahu. Součástí smlouvy je dokument, který obsahuje vyhodnocení největšího efektu greeningu pro jednotlivá dílčí opatření. Peníze jsou účelově určené právě na výběr opatření, kde je analyticky doložený největší efekt dosažení snížení emisí CO2 za cenu co nejnižších nákladů. Ty jsou předmětem tohoto smluvního vztahu a tudíž podmínkou přísunu peněz na dotace." (Celý rozhovor uveřejníme v nejbližších dnech.)

Jaký je vztah této skutečnosti a prohlášení exministra Bursíka ("Vyslyšeli jsme názory lidí, kteří si stěžovali, že zateplili své domy, vyměnili okna za vlastní peníze, aniž by věděli, že bude spuštěný nějaký program, z něhož by mohli čerpat dotace," - Novinky.cz) jsme se zeptali tiskového mluvčího MŽP. Jakub Kašpar potvrdil, že v současné době se na MŽP prověřuje možnost zmírnění podmínek programu. Uvažované změny by se týkaly uznání jednoho z dílčích opatření zateplení domu podle bodu A.2 programu, tak aby investoři měli možnost dosáhnout na dotaci, když v minulosti již jedno opatření realizovali. Kašpar nicméně zdůraznil, že na opatření dokončené před 1. 4. 2009 se nebude vztahovat dotace. Ta se bude v každém případě vyplácet pouze na nově zrealizovaná opatření, přičemž by mohla stačit pouze dvě, pokud již bylo jedno dílčí opatření v minulosti zrealizované.

"V současné době se prověřuje, zda tato změna programu není v rozporu se smlouvami s Japonskem, zejména pak s ustanoveními o dosažení maximálního efektu greeningu. Z tohoto důvodu zatím nemůžeme podat bližší informace ani přibližný termín zavedení změny", dodal Jakub Kašpar.

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/