Žena v paneláku patří k ohroženým druhům

Víte kdo patří k nejohroženějším druhům na planetě? Žena pohybující se v domácnosti panelového domu. Obzvlášť když má kutila za souseda či dokonce za manžela.

„Takový kutil udělá neodborný zásah na zásuvce v osmém patře. Ale to se může projevit na všech zásuvkách v bytech pod ním. Žena pere, má mokré ruce, nic netuše zamanipuluje s pračkou a je malér,“ líčí Miroslav G. Borůvka.

Chybí prostředník mezi odborníkem a laikem

A tak se coby ochránce nejen tohoto ohroženého druhu rozhodl založit v regionu profesní sdružení a učinit elektrotechnický svět bezpečnějším. Pro podnikatele i firmy, ale hlavně pro uživatele a spotřebitele. „Manžel akorát vyměňuje žárovky. Ale viděla jsem u známé v bytě na Starém městě, jak taky může vypadat rozvod elektriky. Bála bych se strčit tam žehličku do zásuvky,“ říká Alena Nováčková z Tábora.

Miroslav G. Borůvka je revizní technik a v oboru pracuje už třicet let. V terénu vidí ledacos. „Hlavně v posledních letech jsem začal pociťovat absenci nějaké organizace, která by dělala prostředníka mezi laickou a odbornou veřejností,“ konstatoval. Působil také dlouho v zahraničí a když se vrátil, začal se po něčem takovém poohlížet. „Chtěl jsem se stát členem, ne zakládat novou organizaci. Ale nakonec mi nic jiného nezbylo. Ve spolupráci s inženýrem Švarcem jsme přispěli k založení Sdružení elektrotechnika a já byl zakládajícími členy pověřen předsednictvím rady sdružení.“

Co Čech, to kutil

A tak už měsíc sdružení funguje při oblastní Hospodářské komoře v Táboře. Máte problém s dodavatelskou firmou? Nezajistil vám vlastník domu dostatečnou bezpečnost? Prodali vám v obchodě spotřebič bez odborného výkladu a teď vám doma jiskří? Už se máte na koho obrátit. Ve sdružení vám pomohou i s případnou žalobou. Tedy pokud neodborný zásah „elektrotechnika“ přežijete.

„V Čechách stále přetrvává fenomén kutilství. Ferda Mravenec – práce všeho druhu. Každý chlap si myslí, že elektrice rozumí. Bohužel to podle toho pak vypadá. To se dalo dělat v době, kdy byla ve stáji jedna žárovka a v domě jedna zásuvka. Elektrotechnika dnes ale zasahuje do všech oborů lidské činnosti a neodborný zásah může být nebezpečný životu,“ zdůraznil předseda sdružení.

Osvěta především

A protože je elektrotechnika všude kolem nás, nelze svět rozdělovat na odborníky a laiky, ale je třeba společně komunikovat a především pak šířit osvětu. „Samozřejmě že se na nás lidé mohou obracet při různých reklamacích, ale ještě lepší je, když budou už dopředu vědět, na co se mají zaměřit, na co dávat pozor, jak třeba dokumentovat stavbu, aby se poté dalo prokazovat a podobně,“ upozorňuje Miroslav G. Borůvka.

A cílů si mladá organizace klade opravdu hodně. Chce zápasit s nedostatkem kvalifikovaného personálu, spolupracovat se školami a lákat do oboru nové učně, ale také se zapojit do samotného legislativního procesu, a zamezit tak šíření „zpackaných“ zákonů a norem. Hospodářskou komoru, pod jejíž hlavičkou začalo Sdružení Elektrotechnika fungovat, vidí jako stabilní, zavedenou organizaci, působící na celém teritoriu republiky, která je nejlepším řešením pro rozvoj profesních sdružení. Jižní Čechy nepřicházejí s žádnou novinkou. V Praze funguje Elektrotechnický svaz český, moravský region má svou Českou elektrotechnickou společnost.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

Celý článek naleznete zde...

Zdroj