Život v ČR ztížily o svátcích sníh a mráz

ČR - Sněžení, ledovka a mrazy komplikovaly po celé vánoční svátky životy lidí v Česku. Počasí způsobilo problémy hlavně v dopravě. Řidiči museli jezdit se zvýšenou opatrností.

Na severu Čech, zejména na Ústecku, bylo uzavřeno několik silnic. Počasí bylo příčinou několika nehod, dopravu ale počasí ve větší míře neparalyzovalo. České dráhy přerušily od pátku dopravu na pěti tratích. V sobotu po oteplení a deštích z předvánočního času dočasně stouply hladiny některých řek, žádné škody však nevznikly.

Největší potíže byly po celé svátky v Ústeckém kraji, kde bylo i v neděli neprůjezdných několik horských silnic na Chomutovsku. Řidiči kvůli hlubokým sněhovým závějím a ledu na vozovce neprojeli některé silnice v Krušných horách. Uzavřena byla mimo jiné cesta z Měděnce na Chomutovsku do Loučné pod Klínovcem a ke křižovatce na Petlery a také asi pětikilometrový úsek z Výsluní na Rusovou. Ve Cvikově na Českolipsku prasklo potrubí.

V regionu se stalo i několik nehod, například v Liberci na silnici R35 ve směru na Prahu, kde v neděli auto skončilo na střeše mimo vozovku a jeho řidič bylo těžce zraněn. Na severu Čech také vznikla pravděpodobně nejzávažnější situace v silniční dopravě v průběhu celých svátků. O Štědrém dnu byla kvůli hromadné nehodě skoro půl dne uzavřena německá dálnice A17 z Drážďan směrem na Prahu, což omezilo dopravu na navazující české dálnici D8.

Komplikace v dopravě

Sněhové přeháňky a silný vítr i v neděli komplikoval dopravu na Vysočině, hlavně na Žďársku, kde byla na vedlejších silnicích zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Sněhové jazyky se tvořily na vedlejších silnicích na Táborsku, na východě Čech a rovněž na severní Moravě, kde v sobotu hrozilo náledí a v neděli tam znovu sněžilo. Nový příděl sněhu v neděli dostaly i Olomoucko a Zlínsko.

České dráhy musely kvůli sněžení uzavřít od pátku pět železničních tratí v západních, středních a severních Čechách a na hranici východních Čech a Olomouckého kraje.

Osobní vlak najel v neděli odpoledne do stromu, který spadl na koleje ve Vysoké Peci u Nejdku. Strom vyvrátil patrně těžký sníh. V sobotu narazil osobní vlak do stromu spadlého na trať před vjezdem do železniční stanice Mariánské Lázně. Strojvůdce byl po srážce zraněn, cestující z nehody vyvázli bez zranění.

Stouply hladiny řek

Zatímco se většina Česka potýkala se sněhem a námrazou, na některých východočeských a moravských řekách stouply v sobotu ráno hladiny. Až na výjimky ale všude platil první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, pouze na Šlapance v oblasti Mírovky na Vysočině to byl druhý stupeň – pohotovost. Situace se ale nikde nevyhrotila. Už v sobotu se uklidnila i na říčce Bobrůvce v obci Skryje na Brněnsku, kterou na Štědrý den blokovaly ledové kry. Ledová tříšť ale sama povolila a byla postupně odplavena.

S rozmary počasí se v neděli potýkaly i jiné země, především evropská část Ruska a severozápad USA. V rozsáhlé oblasti kolem Moskvy a Nižního Novgorodu zůstalo bez proudu téměř půl milionu lidí, když tam těžký ledový krunýř strhl k zemi dálkové vedení elektřiny. Prudký vítr a vydatné srážky zasáhl i rozsáhlou oblast na východě USA od Floridy až po Massachusetts. Ve třech státech při atlantickém pobřeží byl v neděli vyhlášen stav nouze.

Problémy s počasím přitom patrně brzy neskončí. Například v Česku meteorologové předpovídají už na počátku příštího týdne další zvětšenou oblačnost a sněžení.

Celý článek naleznete zde...

Autor: ČTK

Zdroj: www.denik.cz