Zvyšuje rekonstrukce hodnotu nemovitosti?

Z hlediska kupujícího jsou nejžádanější nemovitosti před rekonstrukcí nebo po kompletní, kvalitní a vkusné rekonstrukci, to vše pochopitelně za předpokladu, že cena je odpovídající. Všechny jiné varianty, jako například částečná rekonstrukce, nebo jen povrchová rekonstrukce, tak zvaně „na oko“, působí potíže. Prodávající v těchto případech zpravidla požadují podstatně vyšší cenu, než je kupující ochoten akceptovat.

Před prodejem investujte s rozmyslem

Je to pochopitelné, neboť provedené změny jsou pro kupujícího bezcenné, vše bude muset předělat. Důležité je, pro jaký účel nemovitost pořizuje, tak například je-li tímto účelem pronájem, u levnějšího bydlení postačí pouze základní úpravy. I zde však cena musí odpovídat.
Z hlediska prodávajícího tedy lze shrnout, že investovat před prodejem do rekonstrukce se vyplatí pouze tam, kde jde o promyšlené úpravy, naplánované po konzultaci s odborníky jak z hlediska dispozičního (bytový architekt), tak z hlediska výsledné tržní ceny (realitní makléř). V podstatě jde o to, že investice do rekonstrukce se vyplatí pouze tam, kde výsledný stav beze zbytku kupujícímu vyhovuje, což se nemusí vždy podařit. Kupujícím klientem bude zpravidla člověk, který není ochoten investovat energii a čas do rekonstrukce a chce přijít k hotovému. U nemovitostí ve špatném stavu doporučuji pouze vyklizení, úklid a pouze drobné úpravy, u bytů například vymalování, neboť riziko špatné investice je zde veliké.

Autor: Pavel Hájek, RE/MAX Reality

Zdroj: www.trendybydleni.cz